מה הדין כשבתאונת אופנוע אין לרוכב רישיון נהיגה בתוקף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email

נפגע בתאונת דרכים, בין אם מדובר בתאונת אופנוע ובין אם בכל תאונה אחרת, זכאי לקבל פיצויים. מאמר זה יענה על השאלה האם כך הדבר גם כשלרוכב האופנוע שנפגע אין רישיון נהיגה בתוקף, וכן מי יפצה אדם הנפגע בתאונת דרכים על ידי רוכב אופנוע ללא רישיון נהיגה בתוקף.

מתי רישיון הנהיגה של רוכב האופנוע יכול להיות שלא בתוקף?

כדי לדעת אם רישיון הנהיגה של רוכב האופנוע הוא בתוקף או לא, יש להבין מתי יכול רישיון הנהיגה של רוכב אופנוע להיות שלא בתוקף.

החל מאוקטובר 2021, לרישיון הנהיגה של רוכב אופנוע, וכן של בעל רישיון נהיגה ברכב פרטי ((B, בטרקטור (1) וברכב משא קל (C1), יש תוקף עד יום הולדתו ה-70 של בעל הרישיון.

כאשר בעל הרישיון מגיע לגיל 70, עליו להיבדק במכון הרפואי לבטיחות בדרכים, כדי לחדש את רישיון הנהיגה שלו לחמש שנים. עליו לעשות כן גם בהגיעו לגיל 75. בהגיעו לגיל 80, עליו לעשות בדיקה רפואית כל שנתיים. כל עוד בעל הרישיון לא מבצע פעולות אלה, הוא לא יכול לנהוג.

ואולם, יש להבהיר, שרישיון נהיגה יכול להיות שלא בתוקף גם מסיבות אחרות, למשל אם נקבע כי בעל הרישיון כבר אינו כשיר לנהיגה.

האם רוכב אופנוע שנסע ללא רישיון נהיגה בתוקף ונפגע בתאונה, זכאי לפיצויים?

המקרים היחידים שבהם רוכבי אופנוע (וכל יתר הנהגים) שנסעו ללא רישיון נהיגה בתוקף ונפגעו בתאונה, אינם זכאים לפיצויים, הם מקרים שבהם רישיון הנהיגה לא בתוקף עקב כך שנקבע שהנהגים כבר אינם כשירים לנהוג. כלומר, אם רישיון הנהיגה לא בתוקף עקב כך שהגיע התאריך לחדשו ובעל הרישיון לא עשה זאת – הדבר לא מונע את זכאות בעל הרישיון לפיצויים.

בנוסף, ישנם מקרים שבהם בעל הרישיון, קרי רוכב האופנוע, טוען כי הוא כלל לא היה מודע לעובדה שרישיון הנהיגה שלו נשלל (למשל, אם ההחלטה לשלול את רישיונו התקבלה כאשר הוא לא נכח במשפטו, והוא לא קיבל כל הודעה שהיא בדבר השלילה).

במקרים כאלה, בית המשפט בוחן האם רוכב האופנוע, בתום לב לא ידע על שלילת רישיונו, או שמא הוא ידע שרישיונו נשלל אך מתעלם מעובדה זו. כדי להגביר את הסיכוי שבית המשפט יקבל את טענת רוכב האופנוע שאכן, בתום לב הוא לא ידע שרישיונו נשלל, חשוב שרוכב האופנוע יעזר בשירות עורך דין תאונת אופנוע, שעקב נסיונו יודע מה דרוש לשם הוכחת טענה שכזו.

בנוסף, בית המשפט קבע שאי אפשר לקבוע שרוכב האופנוע ידע על שלילת רישיונו אם ההודעה על השלילה לא הגיעה אליו, והוחזרה לשולח. חברת הביטוח לא הוכיחה שרוכב האופנוע ידע על שלילת רישיונו, ולכן הוא זכאי לפיצויים. עם זאת, אם רוכב האופנוע חסם את האפשרות שיקבל מכתבים בדואר האלקטרוני, לא ענה לשיחות טלפון, לא אסף את המכתבים שנשלחו אליו או עשה כל פעולה אחרת כדי שלא תגיע אליו ההודעה על שלילת רישיונו, הוא נחשב כמי שידע על כך שרישיונו נשלל, מה שיכול להוביל לכך שהוא לא יהיה זכאי לפיצויים.

מי יפצה אדם הנפגע בתאונת דרכים על ידי רוכב אופנוע ללא רישיון נהיגה בתוקף?

העובדה שרישיון הנהיגה של רוכב האופנוע אינו בתוקף, מעידה על כך שרוכב האופנוע אינו מבוטח בחברה כלשהי שניתן לתבוע אותה על מנת לקבל פיצויים.

ואולם, חשוב להבהיר, שאין הדבר אומר שאדם הנפגע בתאונת דרכים על ידי רוכב אופנוע ללא רישיון נהיגה בתוקף, לא יכול לקבל פיצויים. הגורם שממנו יכול הנפגע לדרוש פיצויים הוא “קרנית” – קרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים. הפיצויים משולמים לנפגע על ידי קרן זו, אך היא תובעת מרוכב האופנוע את כספי הפיצויים ששילמה וכן את הוצאות המשפט שלה.

קרדיט תמונה FREEPIK

מנוי
הודע ל
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
הצג את כל התגובות
Forgot your password?

Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

דילוג לתוכן