facebook_pixel
תוכן מקודם

כת האמיש

הסרט "העד", בכיכובם של האריסון פורד וקלי מק'גיליס, חשף רבים מאתנו לאחת הכתות המעניינות בעולם – כת האמיש, אשר חיה כבר שתי מאות כמעט במחוז לנקסטר שבפנסילבניה, ארצות הברית. מטיילים ישראלים רבים מוצאים בכת אטרקציה בפני עצמה, ולאחר שהוציאו ויזה לארה"ב - משלבים אותה גם בביקורם במדינה. זאת, כמובן, לצד מטיילים אחרים נוספים מכל העולם. הם מוכנים להרחיק עד לפנסילבניה, על מנת לפגוש את הכת המיוחדת הזו מקרוב, ללמוד על התנהלותה, תרבותה וגם על האנשים החברים בה. 

קצת היסטוריה ותרבות

כת האמיש היא למעשה קהילה נוצרית פרוטסטנטית, שמתגוררת בחלקה הצפוני של יבשת אמריקה, הן בארצות הברית והן בחבל אונטריו שבקנדה. חברי הכת ידועים ככאלו המקפידים על אורח חיים פשוט, מחובר אל הטבע ואל האדמה, אורח חיים הכולל שימוש באלמנטים שונים המוכרים לנו מימים עברו, בהם כרוכה הימנעות מכל הטכנולוגיה החדשנית והמודרנית שמביא אתו ההווה. מקורה של הקהילה הוא עוד במאה ה-17, בשוויץ ובגרמניה, שם נרדפו חבריה על ידי הממסד הדתי. במאה ה-18 בחרו מרביתם להגר לארה"ב, והתיישבו במדינת פנסילבניה. עם השנים חלקם עברו למדינות אחרות, סמוכות.

עקרונותיה העיקריים של כת האמיש מתבססים על הסתגרות הן בתוך הקהילה עצמה והן בחיק המשפחה, כאשר אלו הבוחרים שלא "ללכת בתלם" מנודים ממנה. זוהי קהילה סגורה, אשר מרבית חבריה עוסקים בתחום החקלאות. חברי הכת מאמינים באורח חיים צנוע ופשוט ואינם מאמצים לעצמם את הפיתוחים הטכנולוגיים, המוכרים לנו מהיום יום. הם משתמשים גם כיום, במאה ה-21, בעגלה ובסוס על מנת להגיע ממקום למקום, הנשים אינן עונדות תכשיטים והגברים מגדלים זקן ארוך, אך מקפידים לגלח את זקנם. נכון לשנת 2017, היו ידועים כ-318,000 חברים בכת ההאמיש.

מעט קידמה

למרות הסירוב להטמיע ביום יום את הפיתוחים הטכנולוגיים השונים, המוכרים לכולנו, ניתן לראות בשנים האחרונות כי ישנה קבלה מסוימת, בעיקר על ידי הצעירים שבכת, של האמצעים הטכנולוגיים החדשניים אשר מביאים אל הקהילה את המאה ה-21. הדבר קורה עם כניסתו של האינטרנט לשימוש וחשיפתם של החברים בקהילה אל הקדמה. אחרי עשורים רבים שבהם היה סירוב מוחלט לחשיפה זו ולכניסתה של התרבות המערבית המודרנית לחיי הקהילה, נראה כי קשה שלא לעשות זאת וקשה עוד יותר למנוע מהצעירים הסקרניים לקחת בכך חלק.

למורת רוחם של המבוגרים, מתחיל הדור הצעיר של חברי קהילת ההאמיש לאמץ לעצמו סממנים תרבותיים מערביים מודרניים, הן על ידי שימוש במכשירים סלולאריים והן על ידי גלישה באינטרנט באתרים השונים. נדמה לא אחת כי אותם צעירים, מרגע שטעמו מהקדמה הזו, קשה להם לחזור אחורה ולעיתים נראה גם כי הדבר משפיע על האחרים בקהילה, הפוגשים ביום יום שלהם גם את המבקרים מהעולם המודרני, אשר מתקרב אליהם יותר ויותר עם השנים.

לראותם בלבד

למטיילים בארה"ב, המתעניינים במסורות מיוחדות ובתרבויות אחרות, מומלץ מאד הביקור בפנסילבניה, היכן שמתגוררת מרבית קהילת ההאמיש. התקופה הטובה ביותר לביקור במקום היא בחודשים אוקטובר ונובמבר, סוף הסתיו המלווה בשלכת ויופי נהדר. הדרך מניו יורק, אשר לוקחת את המטיילים לכיוון פנסילבניה, מקושטת בנופים מקסימים האופייניים לתקופה זו, ומוסיפים תפאורה לטיול כולו. לאורך האוטוסטרדות המפורסמות הן של ניו ג'רסי והן של פנסילבניה ניתן לראות יערות עם עצים בצבעים שונים: אדומים, חומים, צהובים וגם ורודים.

ריחות היער שקשה להתעלם מהם בדרך, הדוכנים הקטנים לממכר תפוחים, שדות התירס והשמיים הכחולים שלעיתים מכוסים בחלקם בעננים, הופכים את הנסיעה לחוויה שאין כמותה. לצד כל זה, התחושה שהזמן עצר מלכת מוסיפה גם היא לא מעט, והופכת את הביקור למסע שאסור לפספס. במחוז לנקסטר ניתן לפגוש מקרוב את הכת המפורסמת, שרבים עולים אליה לרגל (למעשה, מדובר בכמיליון תיירים הפוקדים את האזור מדי שנה). נקודת המוצא לביקור היא העיר לנקסטר, ממנה אפשר להגיע לעיירות המחוז האחרות כמו אפרתה (Ephrata), שטרסבורג (Strasburg) וגם בירד-אין-הנד (Bird in Hand), כאשר היפה מכולן, כך טוענים, היא העיירה אינטרקורס (Intercourse).

בני הקהילה, על מנת להתמודד עם המצוקה הכלכלית שמצאו את עצמם בה, עוסקים בחלקם במסחר ומציעים לא מעט מוצרים למכירה. בעת הביקור במקום תוכלו לראות עבודות יד למכירה, רהיטים בסגנון גרמני מסורתי המוצעים גם הם למכירה וכמובן מוצרי מזון. המבקרים באזור יכולים לחלוב פרות בחוות, לטייל בכרכרה ואפילו לישון בביתם של בני ההאמיש.

תמונת שער: שאטרסטוק
תגיות

תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה

הקליקו כאן כדי להוסיף תגובה

אודות הכותב

adik

Your reaction

חביב
עצוב
מצחיק
OMG
WTF
וואו

תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה

הקליקו כאן כדי להוסיף תגובה

-->