facebook_pixel
תוכן מקודם

כיצד הוצאות קבועות ומשתנות באות לידי ביטוי בניהול תקציב?

ניהול תקציב

כאשר אנו מגיעים לנהל תקציב משפחתי ישנם אין ספור משתנים שעלינו לקחת בחשבון ואת האופן שבו יש להתייחס לכל אחד ואחד. יש הוצאות חודשיות ויש כאלו של פעם בשנה או כל ריבעון (הוצאה שנתית של נופש באוגוסט נפרוס ל-12 תשלומים חודשיים קבועים ע"פ הסכום הדרוש לנו), אך בסופו של תקציב על כל ההוצאות להיות מגולמות בו לא משנה כיצד הן נקראות.

לבסוף התקציב חודשי שעל פיו מתנהלים מורכב מסעיפים תקציביים מגוונים המשויכים להוצאות קבועות או להוצאות משתנות. אבל מהו ההבדל המשמעותי ביניהן? מה המשמעות של כל אחת מהן? וכיצד הצרכים והרצונות שלנו משפיעים על קטלוג כל הוצאה?

הוצאות קבועות

למרות השם שמאיים לכאורה אילו הן ההוצאות שקל הרבה יותר לתקצב, ומהן תמיד נתחיל בבניית תקציב. הוצאות קבועות אלו כל אותם סעיפים תקציביים שהסכום שלהם זהה ואינו משתנה בכל חודש.

קשה עד לא ניתן לשנות את סכום ההוצאה והן משולמות בדרך כלל על בסיס קבוע, שיכול להיות חודשי, רבעוני או אפילו שנתי.

ההוצאות הקבועות למשפחה הן בדרך כלל משכנתא או דמי שכירות, ארנונה, ביטוחים וכדומה. למרות שבאופן תיאורטי אנו יכולים לשנות את תשלום המשכנתא החודשי על ידי מחזור המשכנתא, זאת פעולה לא פשוטה ולרוב תבוצע אחת לכמה שנים.

הדבר נכון גם אם אתם משלמים שכר דירה. ניתן לשנות את גובה ההוצאה על ידי מעבר לבית זול יותר או הוספת שותף לדירה. כמובן ששינויים משמעותיים כאלו באורח החיים יכולים לקרות אחת לתקופה ולא על בסיס חודשי.

מנגד ישנם את ביטוחי הבריאות, ביטוחי רכב, אינטרנט ביתי וטלפון, שגם הם דוגמאות לעלויות קבועות, אך במקרה שלהן יש להשקיע כמה שעות ספורות בטלפונים והשוואת מחירים בין הספקים השונים על מנת לשנות את סכום התשלום החודשי.

לוח עם חצים

הוצאות משתנות

ההוצאות המשתנות מייצגות את ההוצאות היומיומיות כגון מסעדות, סופר, קניית בגדים, בתי קפה, ובילוי עם החברים. חשוב לציין כי הוצאות אלה הן אינן מותרות – הן מוגדרות כך מכיוון שסכום ההוצאה שונה מחודש לחודש.

גובה ההוצאה בהוצאות המשתנות תלוי בכמות הצריכה שלנו מאותו סעיף תקציבי, ופה נכנסת ההשפעה הגדולה ביותר כיצד יראה התקציב החודשי.
חגיגת יומולדת לילד בן ה-6 עם מפעיל, עוגת בצק סוכר, לבד ושולחן ממתקים מעוצב תעלה פי 4 מאשר אותה חגיגה עם ילד נוסף, ממתקים בקערות פלסטיק ועוגה בחושה וטעימה לא פחות.

כאן המקום להכיר ביכולות הכלכליות של כל אחד ואחת ולפעול ברמה החודשית על פיהן. להכיר ביכולת שלי לאכול בחוץ ב- 400 ₪ בחודש ואכן לעשות כך. ולא לאכול בחוץ בלי חשבון ולגלות בסוף החודש ששילשתי את היכולת האמתית שלי.

חיסכון בהוצאות משתנות

קיצוץ הוצאה משתנה כמו כבלים או ביטוח, דורש החלטה ופעולה חד-פעמית, שאת ההנאה ממנה נראה בכל חודש. חיתוך הוצאות משתנות, לעומת זאת, דורש קבלת החלטות באופן פעיל בכל יום על האם לקנות או לא לקנות פריטים מסוימים או להשתתף באירועים מסוימים. על כן מומלץ להקציב את סכום הכסף שנדרש לכל סעיף בתחילת החודש.

קניות מרוכזות, מבצעים, קופונים מועדונים ועוד שלל הטבות יכולות לחסוך עד אלפי שקלים בשנה על כל אותן הוצאות.

לסיכום

כדי להתחיל לקצץ בהוצאות יש לבחון את ההוצאות הקבועות והמשתנות. תהליך זה לוקח זמן ואין להקל ראש באיסוף נתונים יסודי. איסוף נתונים טוב ייתן תמונה אמתית מהיכן ועד כמה ניתן לחסוך על פי הסעיפים, וההחלטה היא אישית ומותאמת עד כמה שניתן. כדי לחסוך 2,000 ₪ בחודש משפחה א' תפסיק לאכול בחוץ בעוד משפחה ב' תחליט לקצץ בקניית בגדים.

חשוב לזכור כדי להשיג שינוי משמעותי שיחזיק מעמד לאורך זמן דרושה מוטיבציה, יכולת וריאליות.

נכתב בשיתוף עם כלקלות – ניהול תקציב משפחתי בקלות
תגיות

תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה

הקליקו כאן כדי להוסיף תגובה

אודות הכותב

דודי שרון

דודי שרון

דודי שרון - אסטרטג ומקדם אתרים. בין היתר אבא ל-30 חתולים :)

Your reaction

חביב
עצוב
מצחיק
OMG
WTF
וואו

תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה

הקליקו כאן כדי להוסיף תגובה

-->